جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ | ساعت ۱۹:۳۷ ب.ظ ورود به حساب کاربری

جلسه با مدير عامل شركت بين المللي پردازش اطلاعات نقش كليك -مورخ: 1398/11/28
1398/11/29 06:28
0 464

موضوع جلسه: -بررسي طرح ملي تهيه اطلس حوزه هاي نقاط شهري كشور -سرشماري سال 1395

- داده هاي جمع آوري شده در مناطق سكونتگاه هاي غير رسمي

تاريخ برگزاري جلسه: 1398/11/28

اهم مطالب مطرح شده :

    در ابتدا جناب آقای دکتر صارمی در خصوص موضوعات مورد نظر که مقرر بود در جلسه به بحث و بررسی گذاشته شود نکاتی را اشاره نمودند از جمله چگونگی دریافت و تکمیل داده های مرتبط با دفاتر تسهیل گری در مناطق حاشیه نشین ، دریافت گزارشات تحلیلی در موضوع حاشیه نشینی و همچنین طرح پیشنهادی تهیه اطلس حوزه های نقاط شهری کشور سرشماری سال 1395 و در ادامه جناب آقای گراوند توضیحاتی را بیان نمودند.

            با توجه به آنکه درصورت بروز مشکل در مرکز رصد وزارت کشور، به نوعی کلیه مراکز رصد اجتماعی دچار بحران می­شوند درخواست جلسه ای را برای ارائه سوابق ایجاد مرکز رصد از ابتدا داشتند . همچنین اشاره به مباحث مورد نظر رهبری در خصوص وضعیت اجتماعی کشور حول 5 محور اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق، مفاسد اخلاقی و مناطق حاد و بحرانی نمودند و اینکه مناطق بحرانی آنهایی هستند که 50% مهاجرت کشور از آنهاست و یا اینکه هم بحرانی هستند و هم بحران می سازند که با آمارهای جمع آوری شده تنها 10 شهرستان این ویژگی را دارند و این ها در 5 استان قرار دارند و در نهایت به موضوع اینکه کشور به دنبال داشتن سازمان رصد اجتماعی برای پیگیری مشکلات و رفع موارد آسیبی بوده است و این موضوع از حیث اهمیت ، توجه و جایگاه ویژه ای را برای سازمان اجتماعی وزارت خانه ایجاد نموده است، اشاره داشتند.

همچنین در خصوص گزارشات استانی و ملی تولیدشده از داده های جمع آوری شده در دفاتر تسهیل گیری بیان داشتند که با توجه به دستور ریاست سازمان جناب آقای دکتر رستم وندی در حال انجام و تحویل به معاونت آسیب­ها و مسایل اجتماعی می­باشد .

در خصوص تهیه و پردازش نقشه­ هاي شهری در کشور که تعداد 450000 عدد می باشد نیز توضیحاتی را ارائه داشتند که تهیه اطلس شهری ایران برای همه شهرهای ایران با توجه به آنکه هدف رسیدن به یکسری اقدامات و شاخصهای تعریف شده اجتماعی اقتصادی می باشد ضرورت دارد .

در خصوص داده­ هاي  جمع­ آوري شده توسط دفاتر در سکونتگاه­های غیررسمی نیز که از طریق دو نمونه پرسشنامه تمام شماری و نمونه گیری انجام شده توضیحاتی را دادند که تهیه گزارشهای تحلیلی با توجه به شرح اقدامات گروه جمع آوری داده ها که اجرایی بوده است ، مقدور نمی باشد و باید گروه دیگری نسبت به این موضوع اقدام نمایند. و از طرفی در برخی از محلات از طریق نمونه گیری و برخی محلات به صورت تمام شماری نسبت به جمع آوری اطلاعات اقدام شده است. و اينكه يكسري مشكلات در مورد داده ها و نمو نه گيري و تمام شماري ها وجود دارد را قبول داريم ولي هدف ما جمع آوري داده در محلات نيست ،بلكه رسيدن به يكسري اقدامات و شاخص هاي تعريف شده اجتماعي ، اقتصادي،حقوقي و ... است. ما تيم تخصصي از كارشناسان اجتماعي ،حقوقي ، مددكاري،شهر سازي براي جمع آوري اطلاعات در دفاتر استاني به كار گرفته ايم و نيز از اين گونه متخصصان در شركت هم حضور دارند كه گزارش دفاتر را با توجه به داده ها چك مي كنند و همچنين پرسش نامه و دستور العمل ها را تنظيم مي كنند و البته كار عمده اين تيم آموزش است كه در استان ها حضور پيدا مي كنند.

مصوبات: 1. تا پايان ارديبهشت ماه كليه داده هاي جمع آوري شده 180 دفتر در مناطق تسهيل گري در سرور وزارت كشور (مركز رصد سازمان امور اجتماعي) بارگذاري شوند.

2. آموزش چگونگي بهره برداري ازداده ها به منظور استفاده در گزارشات مركز رصداز طريق متخصصان شركت نقش كليك به همكاران مركز رصد طي برنامه اي تنظيم گردد.

3. نسخه اي از گزارشات تهيه شده براي مركز رصد نيز ارسال گردد.

 

افزودن دیدگاه