جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ | ساعت ۱۹:۱۵ ب.ظ ورود به حساب کاربری

جلسه سامانه شبيه سازي و مدل سازي يكپارچه در خصوص آسيب هاي اجتماعي
1398/11/27 08:37
0 539

جلسه شبيه سازي و مدل سازي يكپارچه در خصوص آسيب هاي اجتماعي (گروه ايران داك)

تاريخ برگزاري: 1398/11/26

اين جلسه در مركز سازمان رصد اجتماعي وزارت كشور با شركت مدير كل سازمان رصد اجتماعي دكتر صارمي و معاونينشان خانم ها دكتر گودرزي و رياضتي و همكاران گروه داده با گروه ايران داك برگزار گرديد..

دكتر صارمي ضمن عرض سلام و خوش آمد گويي به مدعوين و تبريك ولادت حضرت فاطمه(س)، به بيان سخناني در مورد موضوع جلسه پرداختند،ايشان فرمودند: از اينكه در خدمت دوستان جوان هستم بسيار خوشحالم ،موضوع مدل سازي در مودر آسيب هاي اجتماعي بسيار ضروري است ودر خيلي از كشورهاي توسعه يافته مدل هاي نرم افزاري براي آسيب هاي اجتماعي ،سياسي و امنيتي توليد كرده اند اما در كشور ما اين موضوع در ابتداي راه است و دكتر رستم وندي به بنده گفته اند كه قرارداد فني اين موضوع را شروع كنيم و البته آنهايي كه مرتبط به مركز رصد اجتماعي است را در نظر بگيريم و ببينيم موضوعاتي كه در اين مدل سازي آمده و مورد دغدغه ماست ارائه شده يا خير؟

از گروه ايران داك آقاي نيك بخت و همكارانشان در دو بخش 1- مدل سازي 2- نرم افزار مدل  را تشريح كردند كه به اختصار آورده مي شود.

بخش اول : مدل سازي

سامانه شبيه سازي و مدل سازي شامل 5 مدل است:  1)اعتياد ، 2)حاشيه سازي،  3)طلاق، 4)مفاسد،  5)نابرابري(مناطق حاد و بحراني)

در داخل كشورمان تا به حال چنين رويكردي نبوده و گروه ما براي اولين بار اين روش محاسباتي را شروع كرده است.وگروه ما در زمينه آسيب هاي اجتماعي كه مدل سازي شده ،بر حسب مطالعه مقالات خارجي و داخلي و جامعه آماري  كه انتخاب كرده بوديم و طبق پژوهش هاي ميداني و نتايج اين تحقيقات مدل  صورت گرفته است.مثلاً در مدل سازي مسئله اعتياد 5700 نفر در شهر تهران مورد پژوهش قرار گرفتند.

 در مورد اين آسيب ها اجتماعي پرسش هايي انجام شده اند و ما سعي كرديم بر اساس اين تحقيقات و سؤالات به نتايج قابل قبولي برسيم و مدل سازي كه  صورت مي گيرد داراي كاركرد اجتماعي باشد و بتوانيم به سياست گذاري هايي كه مي خواهد در جامعه ارائه شود و به درد اجتماع بخورد ،كمك كنيم.مثلا درمورد اعتياد اگربرنامه پيش گيرانه گذاشته شود نتيجه خوبي دارد يا د ر مورد حاشيه نشيني شبيه سازي و مدل سازي درمورد 20 شهر اولي كه مهاجرپذير بودند و 20 شهري كه مهاجر فرست بوده اند انجام گرفته است. در مورد طلاق روند رشد طلاق را پيش بيني مي كنيم يا رويكرد شبكه اجتماعي و اينكه طلاق افراد به بستر اجتماعي كه هستند ربط دارد ،در چرخه طلاق يا ازدواج تأثير خانواده ،مدت زمان تأهل ، ...و نتايج وراهكارها را مدل سازي مي كنيم.در مورد مفاسد و مناطق حاد و بحراني درجامعه اينكه در مناطق محروم فساد و جرم بيشتر از ساير جاها صورت مي گيرد و بايد به گروه ها و مناطق محروم بيشتر رسيدگي شود و منابعي تخصيص داده شود و دولت ها مستقيم در استان هاي محروم نظارت داشته باشندو مدل هاي اقتصادي و توسعه اي منطقه اي صورت گيرد.و شاخص هاي احساس محروميت در هر منطقه از كشور اندازه گيري شود.

دكتر صارمي : شما در هر كدام از اين مدل ها تأثيراتش را بررسي مي كنيد ؟

طراحي كرديم كه چه اتفاقي درمورد هر مدل خواهد افتاد و مدل هاي ما مسئله محورند و ما روي بعدي كه در تصميم گيري كشوري و نظام تأكيد مي شود و مهم است،كار مي كنيم.

بخش دوم : نرم افزار مدل

1.نرم افزار مدل سازي انلاين است و قابل تغيير و بهينه سازي مي باشد

2.براي دانشجويان و محققين يك روش نوين مدل سازي مي باشد

3.داراي داشبورد مديريتي است و نمايش اطلاعات به صورت انواع گرافيك ها –نقشه محور و ...نمايش مي دهيم و قابليت در آمد زايي دارد

4.جابجايي و حذف در اين نرم افزار وجود دارد و مي توان در پارامترها اعمال سياست گذاري جديدي را انجام داد.

5. اين مدل سازي مي تواند به سياست گذاري ها كمك كند كه مبتني بر داده تصميم بگيرند و فارغ از روش هاي قديمي كه توصيفي بود به پيش بيني  برسند و  نتايج ايده الي را داشته باشند.

 

افزودن دیدگاه